samochod z druku 3d

Wydruki 3d w motoryzacji

W ostatnich latach zauważyć można gwałtowny rozwój technologii druku przestrzennego 3d, który wykorzystywany jest coraz częściej w wielu sektorach przemysłu i gospodarki. Po możliwości, jakie związane są z wykorzystaniem prototypowych modeli lub wytwarzaniem niektórych części budowy urządzeń przy użyciu drukarek 3d, sięgają przedsiębiorcy ze znacznej ilości branż. Dotyczy to nie tylko tych o charakterze czysto projektowym, ale także tych producentów oraz wytwórców, których produkty oferowane są finalnie na rynek odbiorców indywidualnych i konsumentów. Do jednej z branż, która coraz częściej korzysta z możliwości druku przestrzennego bez wątpienia zaliczyć należy branżę samochodową.

Wydruki 3d w motoryzacji z roku na rok pełnią coraz ważniejszą funkcję, skracając i przyspieszając etap projektowania i testów wprowadzanych na rynek pojazdów. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie druku 3d w przemyśle motoryzacyjnym. Rozwój technologii druku 3d sprawia bowiem, że znajduje ona zastosowanie także przy produkcji części oraz akcesoriów dla pojazdów mechanicznych. Co znamienne, coraz częściej zaczyna się mówić też nie tylko o wykorzystaniu wydrukowanych przedmiotów na cele projektowe i prototypowe, ale także w seryjnej produkcji, zastępując nimi tradycyjne maszyny produkujące poszczególne elementy.

Nadal jednak podstawowym wykorzystaniem wydruków 3d w motoryzacji pozostaje etap projektowania i budowy prototypów pojazdów oraz części przeznaczonych do ich budowy. Związane jest to z tym, że wydrukowanie części przy pomocy drukarki przestrzennej 3d zajmuje jedynie kilka godzin i jest stosunkowo tanie.

Alternatywne metody wymagają natomiast skonstruowania lub zaprogramowania już posiadanych maszyn do wykonania jednego, prototypowego elementu – co nie tylko wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi oraz zaangażowania znacznych zasobów personalnych, ale przede wszystkim – pozostaje znacznie bardziej czasochłonne. Z tego też względu większe koncerny przemysłowe coraz częściej zastępują tego rodzaju prace nad prototypami prostym wydrukiem projektowanych elementów przy wykorzystaniu drukarek przestrzennych 3d.

Drukowanie 3D w motoryzacji

Drukarki 3d wykorzystywane są obecnie przez wielu producentów pojazdów mechanicznych oraz innych pojazdów przeznaczonych do codziennego użytku. Za pioniera w tej dziedzinie powszechnie uznaje się markę Ford, która jako pierwsza zdecydowała się na zakup drukarek 3d na potrzeby prowadzonej działalności. Na chwilę obecną firma ta produkuje rocznie około kilkuset części i elementów konstrukcyjnych przy wykorzystaniu drukarek 3d. Wydruki 3d w motoryzacji nie są jednakże wyłącznie domeną Forda.

Sięgają po nie także inni producenci – i to zarówno ci, którzy zajmują się tzw. produkcją koncepcyjną, jak też ci, których głównym przedmiotem prowadzonej działalności pozostaje produkcja seryjnych pojazdów mechanicznych. Druk 3d wykorzystywany jest też przez te podmioty, które przygotowują jedynie elementy i akcesoria do pojazdów, takie jak na przykład kaski ochronne, ochraniacze na stawy i inne.

Kamil Bańkowski

Kamil Bańkowski

Pasjonat tradycyjnej sztuki poligraficznej oraz nowinek technologicznych. Specjalista z zakresu druku trójwymiarowego. Ceniony doradca w zakresie sprzętu służącego do drukowania oraz używanych materiałów eksploatacyjnych.

More Posts

Kamil Bańkowski / Lipiec 21, 2017 / Drukowanie 3d, Technologie
Tagi: