druk3d

Tanie wydruki 3d

Wydruki 3D są coraz popularniejsze. Drukarki są już kupowane przez osoby prywatne, choć nie jest to jeszcze powszechne zjawisko ze względu na cenę sprzętu. Powstaje jednak coraz więcej centrów druku, w których oferowane są usługi wydruków w 3D. To może doprowadzić do sytuacji, w której nie będziemy czuli potrzeby zaopatrywania się w sprzęt 3D, ale coraz częściej będziemy korzystali z centrów druku. Czy tanie wydruku 3D są zatem możliwe?

Tanie wydruki w firmach

Obecnie coraz więcej osób inwestuje w firmy zajmujące się drukiem 3D. Można zatem przypuszczać, że dzięki zwiększonej konkurencji oraz nieznacznie, ale jednak coraz niższym cenom w technologii przestrzennej wydruki realizowane właśnie w takich miejscach będą coraz tańsze. Ponadto, firmy, które już zainwestowały w bardzo drogie urządzenia do druku będą chciały zrobić wszystko, aby koszty jak najszybciej się im wróciły – biorąc pod uwagę, że z wydruków nie korzysta jeszcze bardzo wielu klientów, jedyną szansa jest ich przyciągnięcie, a to może stać się wyłącznie dzięki obniżeniu cen.

Coraz tańsze wydruki w domu

Obniżające się wciąż ceny drukarek niskobudżetowych sprawiają, że druk w domu wcale nie jest przerażający pod względem ceny. Jeszcze kilka lat temu było pod tym względem znacznie gorzej! Ważna jest nie tylko cena drukarki (wprawdzie jest to spory wydatek, ale jednorazowy), ale również ceny filamentów, które będziemy wykorzystywać do druku – musimy uzupełniać je na bieżąco. Ceny podstawowych materiałów są coraz niższe – można to z łatwością zaobserwować na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Oczywiście nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie można było mówić o tym, aby wydruki w 3D były tanie – jest to na tyle świeża technologia i wciąż się rozwijająca, że mówienie w tym przypadku o niskich kosztach z nią związanych jest niedorzeczne. Jednak, ceny już spadają i będą spadać jeszcze bardziej – ceny druku będą zatem niższe. Jeżeli dziś chcesz zamówić wydruk, musisz liczyć się z tym, że cena będzie uzależniona od rodzaju materiału, wielkości przedmiotu oraz ilości egzemplarzy i… skomplikowania projektu (niekiedy na więcej wyceniane jest wykonanie projektu małej, ale skomplikowanej rzeczy, aniżeli filament przeznaczony na większych rozmiarów, ale prosty przedmiot.

Kamil Bańkowski

Kamil Bańkowski

Pasjonat tradycyjnej sztuki poligraficznej oraz nowinek technologicznych. Specjalista z zakresu druku trójwymiarowego. Ceniony doradca w zakresie sprzętu służącego do drukowania oraz używanych materiałów eksploatacyjnych.

More Posts

Kamil Bańkowski / Kwiecień 4, 2016 / Drukowanie 3d
Tagi: