technologia-druku-3d

Druk 3d w medycynie

Często wydaje się nam, że 3D to zabawa dla osób bogatych. Niektóre bowiem drukarki 3D to sprzęty niezwykle kosztowe. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakich dziedzinach wykorzystuje się tę technologię. Najczęściej bowiem mówi się o tym, iż druk 3D wykorzystywany jest do tworzenia klocków, brakujących części, a także do działań spektakularnych takich jak budowanie domów – bez tego wszystkiego moglibyśmy się obejść. Jednak druk 3D to coś o wiele ważniejszego…

Technologie druku 3D chętnie i z wielkim powodzeniem wykorzystywany jest w medycynie. Często ratuje on życie, a niejednokrotnie znacznie pomaga w powrocie do normalnego życia. Technologia ta stała się tak ważna, że wykorzystuje się ją niemal w każdej dziedzinie medycyny. Zetkniemy się z nią zarówno w chirurgii, stomatologii czy protetyce. Przy jej pomocy drukuje się modele narządów ludzkich – są one niezwykle dokładne, dzięki czemu przeprowadzane na nich ćwiczenia znacznie wpływają na poprawę umiejętności lekarzy. Aby zobrazować ważność modeli narządów, warto przybliżyć historie, w której to modele przygotowane w technologii 3D pozwoliły na bardzo skomplikowaną operację rozdzielenia bliźniąt syjamskich.

Druk 3D stosuje się również w medycynie estetycznej. Tworzone są bowiem doskonałe wręcz implanty, które pasują nie do każdego pacjenta – ale są dopasowane do jednostki. Nowoczesna medycyna nie stroni także przed drukowaniem kości – można zastosować je do uzupełnienia ubytków podczas zaistniałych wypadków, a także w rekonstruowaniu twarzy. Taki przypadek odnotowaliśmy jakiś czas temu w Gliwicach, kiedy to lekarze, przy pomocy technologii 3D byli w stanie zrekonstruować pacjentowi powłoki czaszki, a także górne i środkowe piętro twarzy. Bez wątpienia jest to ogromny sukces.

Drukarki 3D stosowane w medycynie mogą również „wydrukować” protezy idealnie dopasowane do pacjenta, co znacznie poprawia jego komfort. Technologię tę wykorzystuje się z dużym powodzeniem w transplantologii. Z pewnością już niebawem usłyszymy o kolejnych wzniosłych doniesieniach medycznych z użyciem technologii 3d.

Kamil Bańkowski

Kamil Bańkowski

Pasjonat tradycyjnej sztuki poligraficznej oraz nowinek technologicznych. Specjalista z zakresu druku trójwymiarowego. Ceniony doradca w zakresie sprzętu służącego do drukowania oraz używanych materiałów eksploatacyjnych.

More Posts

Kamil Bańkowski / Październik 26, 2016 / Drukarki 3d, Drukowanie 3d
Tagi: