wydruk3d

Czym różnią się między sobą drukarki 3d?

Wybór drukarek jest bardzo duży. Coraz częściej spotykamy je w supermarketach, powstają sklepy internetowe i stacjonarne, które specjalizują się wyłącznie w sprzedaży drukarek 3D. Drukarki działające w technologii przestrzennej możemy zakupić również o producenta. Jak jednak wybrać drukarkę 3D? czym one się od siebie różnią?

Cena

Najważniejszą cechą drukarek 3D, która je odróżnia jest po prostu ich cena. Niektóre drukarki kupimy już od 15. Tyś zł, inne są tak drogie, że na ich zakup mogą pozwolić sobie jedynie największe na świecie koncerny. Czy cena determinuje jakość? Oczywiście w pewnym sensie tak – w najtańszych drukarkach nie wykorzystuje się tak innowacyjnych technologii i części jak w drukarkach bardzo drogich. Czy to jednak świadczy o tym, że jedne są złe, a drugie lepsze? Nie do końca… najważniejsze jest dopasowanie drukarki do swoich potrzeb – dla jednego najtańsza drukarka będzie wprost idealna, gdyż świetnie wpisze się w jego potrzeby.

Przeznaczenie

Jak już zostało wcześniej zaznaczone, drukarki 3D można podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Możemy spotkać się z drukarkami najtańszymi, do podstawowych wydruków – są to drukarki jak najbardziej wartościowe, ale przeznaczone dla osób, które swoją przygodę z drukiem dopiero rozpoczynają. Są bardzo dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych miłośników tej technologii oraz dla hobbistów, którzy nie będą wykonywali druków profesjonalnych. Kolejne drukarki zaliczają się do tych bardziej profesjonalnych – dzięki nim można tworzyć bardzo dobrej jakości prototypu, można wykorzystywać je również w niewielkich firmach – takie drukarki można zakupić w cenie od kilku do kilkudziesięciu tys. złotych. Najdroższe drukarki to drukarki przemysłowe, wykorzystywane w dużych firmach, nastawione na niemal ciągłą produkcję.

Wykorzystywany materiał

Drukarki różnią się sobą również ze względu na wykorzystywany materiał; plastik, metal czy jeszcze innego rodzaju filament. Najważniejsze jest to, aby jak najlepiej dobrać drukarkę do własnych potrzeb.

Kamil Bańkowski

Kamil Bańkowski

Pasjonat tradycyjnej sztuki poligraficznej oraz nowinek technologicznych. Specjalista z zakresu druku trójwymiarowego. Ceniony doradca w zakresie sprzętu służącego do drukowania oraz używanych materiałów eksploatacyjnych.

More Posts

Kamil Bańkowski / Maj 31, 2016 / Drukarki 3d
Tagi: