zloz-drukarke-3d

Czy warto samemu składać drukarkę 3d?

Zdarzają się sytuacje, w których nie chcemy kupować drukarki 3D – wolimy ją samodzielnie złożyć. Powody mogą być różne, często jednak mamy wiele wątpliwości związanych ze składaniem drukarki samemu. Czy jest to dobre rozwiązane? Czy warto to robić?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcemy akurat złożyć drukarkę, a nie kupić ją w całości. Jeżeli robimy to ze względów hobbistycznych, musimy zdawać sobie sprawę z trudności, które nas czekają. Jednak, zdobycie części potrzebnych do zbudowania drukarki nie jest wcale trudne. Części są łatwo dostępne, można zakupić je nawet za pośrednictwem Internetu.

Dlaczego wybieramy modele do składania?

Pierwszy powód już został podany – jesteśmy hobbistami i chcemy dokładnie poznać technologię, a także sprzęt, na którym będziemy pracować. Jednak, do tej pory znacznie częstszym powodem była po prostu cena. Drukarki 3D do samodzielnego złożenia od początku ich powstania były znacznie tańsze. Osoby zainteresowane tematem, których nie było stać na zakup kompletnej drukarki, decydowali się wiec na tego typu rozwiązanie. Obecnie sytuacja ta ulega zmianie. Powstało wiele modeli drukarek 3D tańszych, na które może pozwolić sobie niemal każdy z nas.

Początkowo na rynku istniały dwa modele drukarek so złożenia. Była to Thing-O-Matic od znanego producenta MakerBot, a także drukarka od KakiBox. Po nich szybko pojawiły się kolejne modele od innych firm, których ceny nie przekraczały 1500 PLN. Czy warto robić to samemu? Przy obecnych cenach drukarek – niekoniecznie. Jednak wcale nie jest to skomplikowane, zatem można próbować! Duże znacznie ma wyspecjalizowanie drukarki, jednak do każdego modelu dołączona jest dokładna instrukcja, przy pomocy której złożenie nie powinno stanowić większego problemu. Warto także wspomóc się materiałami znajdującymi się w sieci – jest ich sporo, a z całą pewnością będzie jeszcze więcej. Jeśli jesteś zainteresowany tą tematyka, dobrze jest skorzystać również ze szkoleń i pokazów organizowanych przez producenta zakupionej przez Ciebie drukarki.

Kamil Bańkowski

Kamil Bańkowski

Pasjonat tradycyjnej sztuki poligraficznej oraz nowinek technologicznych. Specjalista z zakresu druku trójwymiarowego. Ceniony doradca w zakresie sprzętu służącego do drukowania oraz używanych materiałów eksploatacyjnych.

More Posts

Kamil Bańkowski / Listopad 23, 2016 / Drukarki 3d
Tagi: